Menu Content/Inhalt
Fõmenü > Természetgyógyászat > Csakrarendszer III. - A köldök-csakra (solar-plexus)
 
Csakrarendszer III. - A köldök-csakra (solar-plexus)
Image"A harmadik központ az Ékszer-város (Manipúra) a köldök területén helyezkedik el. Tíz aranyszirma a d, dh, n, t, th, d, dh, n, p, ph betĂ»ket viseli. Itt tartózkodik a Megvalósult Lény a Rudra nevĂ» Áldás-adó. A centrum gazda istensége a legerényesebb Lákiní Istennõ."
"Ă•, aki mindig ezen a Manipúra Csakrán meditál, megszerzi a Pátála képességet, minden más képesség adományozóját. A beteség és fájdalom megsemmisül, minden vágy beteljesedik és az Idõ legyõzötté válik a keresõ beléphet más emberek testébe. Megszerzi az aranycsinálás és más nemes dolgok készítésének képességét. Ismeri a gyógynövényeket és kincsekre bukkan. "

A harmadik csakra és hozzárendelései

Szín: sárga, egészen az aranysárga árnyalatig.

Hozzárendelt természeti elem: a tĂ»z.

Érzékszervi funkciója: a látás.

Szimbóluma: a tízszirmú lótuszvirág.

Alapelv: a lét kialakulása.

Hozzárendelt testrészek: derék, a hasüreg, az emésztési rendszer, a gyomor, a máj, a lép, az epehólyag, a vegetatív idegrendszer.

Hozzárendelt mirigy: hasnyálmirigy (máj). A hasnyálmirigy nagy szerepet játszik a táplálék feldolgozásában és megemésztésében. Az inzulin nevĂ» hormont termeli, amelynek igen fontos szerepe van a szervezet vércukorszintjének kiegyensúlyozásában és a szénhidrát anyagcseréjének szabályozásában. A hasnyálmirigy által kiválasztott enzimek nagyon fontosak a zsír- és a protein-anyagcserében.

Asztrológiai hozzárendelések:
Oroszlán/Nap: melegség, erõ, teljesség, elismerés utáni vágy, hatalom és társadalmi státusz. Nyilas/Jupiter: az élettapasztalatok igenlése, növekedés és terjeszkedés, összegzés, ész, az egész megértése.
SzĂ»z/Merkúr: osztályozás, elemzés, megfelelés, önzetlen szolgálat.
Mars: energia, aktivitás, cselekvõképesség, a személyiség megvalósítása.

A harmadik csakra feladata és mĂ»ködése

A szakirodalomban a harmadik csakra többféle elnevezés alatt szerepel. Különbözõ felfogások léteznek arra vonatkozólag is, hogy hol található. Valójában egy fõ- és több mellékcsakráról van szó, amelyek mĂ»ködései azonban annyira fedik egymást, hogy nyugodtan beszélhetünk egy fõcsakráról. Ez a magyarázata annak, hogy a harmadik csakra összetettebb feladatot lát el. Természeti elemként a tĂ»z van hozzárendelve, amely fényt, energiát és aktivitást jelent, szellemi síkon pedig megvilágosodást. A solar-plexus számunkra a Nap, az erõközpont.

Rajta keresztül jut el hozzánk a Napból áradó energia, amely többek között táplálja éteri testünket, s ezáltal fizikai testünknek is életerõt kölcsönöz. Harmadik csakránkon át aktív kapcsolatba kerülünk a világ dolgaival és embertársainkkal, és érzelmi energiákat sugárzunk ki a külvilág felé. Ez az energiaközpont befolyásolja az emberi kapcsolatainkat, a mások iránt érzett szimpátiánkat vagy ellenszenvünket, s azt a képességünket, hogy tartós érzelmi viszonyba kerüljünk velük. Az átlagemberek esetében a harmadik csakra az egyéniség központja is, az a hely, ahol a társadalmi öntudat található, amely azért felelõs, hogy mindenáron meg akarunk felelni a társadalmi elvárásoknak, aminek oka gyakran a hatalomvágyban keresendõ.

A harmadik csakra egyik fontos feladata abban áll, hogy az alsóbb csakrák vágyait, törekvéseit kifejezésre juttassa, ezek kreatív energiáit tudatosan irányítsa, illetve felhasználja, valamint a magasabb csakrák szellemi gazdagságát eljuttassa az anyagi világba, a célból, hogy az élet minden síkján a legtökéletesebb legyen a beteljesülés. A harmadik csakra közvetlen kapcsolatban áll az asztráltesttel, amelyet a vágyak és a kívánságok testének is neveznek, s amely érzelmeink hordozója. Az alsó csakrák életösztönei, vágyai, érzései itt kelnek osztályozásra, itt dolgozzuk fel õket. Ekkor átalakulnak magasabb energiákká, mielõtt a felsõbb csakrák energiáival együtt életünk tudatos alakításában vennének részt. A testünk szintjén ezt a feladatot a máj végzi el. Az emésztõrendszerrel együttmĂ»ködve mintegy elemzi a felvett táplálékot, elválasztja az emészthetõ anyagokat az emészthetetlentõl, az utóbbiakat beépíti a szervezetbe, megfelelõen átalakítva ezeket.

Ha az érzéseinket, a vágyainkat és az élettapasztalatainkat helyesen dolgozzuk fel, a harmadik csakra ellazul és megnyílik. Egyre több fény áramlik belénk, életünk és világunk egyre világosabbá válik. Hangulatunk általában nagymértékben függ attól, hogy mennyi fényt engedünk magunkba áramolni. Ha a harmadik csakránk nyitott, boldognak, feltöltõdöttnek érezzük magunkat. Ellenkezõ esetben, ha a harmadik csakra mĂ»ködésében zavar vagy zárlat van, kedvetlenek, kiegyensúlyozatlanok vagyunk. Ezeket az érzéseket kivetítjük a külvilág felé, s ezáltal egész életünk fényben, illetve sötétségben zajlik. A fény mennyisége határozza meg tisztánlátásunk fokát és minõségét is. A szellemi megértés sárga színe az érzelmek egyre tökéletesebb beépülése során a tökéletesség és a tudás arany fényévé alakul át.

A solar-plexuson keresztül közvetlenül fogjuk fel embertársaink rezgéshullámait és ezen hullámok minõségéhez igazodva válaszolunk rájuk. Ha negatív hullámokkal találjuk magunkat szemben, gyakran fenyegetõ veszélyt érzünk. Ezt arról ismerhetjük fel, hogy a harmadik csakránk önkéntelenül ösztönösen összehúzódik. Átmenetileg védekezõ mechanizmus alakul ki bennünk, amelyre nem lesz többé szükségünk akkor, amikor a fény már oly erõssé válik bennünk, hogy kisugárzása védõburokként veszi körbe testünket.

Harmonikus mĂ»ködés

Ha a harmadik csakránk nyitott és harmonikusan mĂ»ködik, békében, harmóniában élünk önmagunkkal és az élettel. Képesek vagyunk az egész világgal elfogadtatni magunkat, s tiszteletben tartani más emberek érzéseit, tulajdonságait. Annak a természetes képességnek vagyunk birtokában, amely segítségével elfogadjuk az érzéseket, a vágyakat az élményeket, felismerjük szükségszerĂ» szerepüket a fejlõdésünkben, "helyes megvilágításban" látjuk õket s így beépíthetjük azokat a személyiségünkbe.

Ez a folyamat pedig lényünk kiteljesedéséhez vezet. Cselekedeteink spontán módon összhangban állnak a természet törvényeivel, amelyek a világegyetemben és az emberekben uralkodnak. Bármit is teszünk, az a fejlõdésünket szolgálja, s hozzájárul önmagunk és embertársaink gyarapodásához és teljessé válásához. Tele vagyunk fénnyel és erõvel. A fény testünket is körbeveszi, és megvéd a külvilág negatív sugárzásaitól, ám ugyanakkor kifelé is sugárzik. Ha a homlok- és a korona-csakránk is nyitott, rájövünk arra, hogy a világban minden a fény különbözõ rezgéshullámaiból áll. Vágyaink spontán módon beteljesednek, mivel a mindenben ott rejlõ fényerõvel olyan szoros a kapcsolatunk, hogy vágyaink tárgyát mágnesként vonzzuk magunkhoz. Életünkben így jutunk el annak felismeréséhez, hogy a teljesség velünk született jog, és isteni örökség.

Diszharmonikus mĂ»ködés

Ha a harmadik csakra egyoldalúan, vagy rendellenesen mĂ»ködik, mindent az eszünkkel akarunk irányítani, belsõ és külsõ világunkat állandó befolyás alatt tartjuk, hatalmat akarunk. Belsõ nyugtalanság és elégedetlenség hajt ilyenkor bennünket. ValószínĂ»leg gyermek- és kamaszkorunkban kevés elismerésben volt részünk. Nem fejlõdhetett ki a helyes önértékelésünk, s a külvilágban keressük az önigazolást, és a belõlünk hiányzó megelégedést. Közben erõs cselekvési kényszer alakult ki bennünk, amellyel az elégedetlenség érzését próbáljuk leplezni. Hiányzik belõlünk a higgadtság, nehezünkre esik elengedni magunkat. Mivel az elismerés, a kívülrõl jövõ gazdagság elsõdleges szempont az életünkben, valószínĂ», hogy sikert sikerre halmozunk.

Az a felfogás, miszerint az életben minden véghezvihetõ, gyakran oda vezet, hogy a nem kívánt, kellemetlen érzéseket megpróbáljuk kordában tartani, vagy elfojtani. Ennek következtében érzelmeink betokosodnak. Azonban idõrõl idõre az elfojtott emóciók áttörik az elutasítás és az ellenõrzés gátjait és elöntenek bennünket. Ilyenkor képtelenek vagyunk uralkodni rajtuk. Könnyen kijövünk a sodrunkból, mert az idõk során elfojtott, fel nem dolgozott bosszúságok ingerültség formájában törnek felszínre. Végül, be kell látnunk, hogy az elismerés és a külsõ gazdagság utáni törtetés soha nem ad tartós kielégülést.

A csökkentett mĂ»ködés

A harmadik csakra csökkentett mĂ»ködése esetén gyakran letörtnek, kedvetlennek érezzük magunkat. Úgy véljük, mindenütt vágyaink beteljesülését akadályozó gátakba ütközünk. Ennek az az oka, hogy személyiségünk kialakulásának folyamata gyermekkorunkban valószínĂ»leg nem volt akadályoktól mentes. Attól féltünk, hogy szüleink vagy nevelõink bizalmát elveszíthetjük, ezért elfojtottuk és megtagadtuk érzéseinket, amelyek zöme "belénk ivódott" és nem tudtuk feldolgozni õket. Ezek "érzelmi salakanyagot" képeznek, amelyek a harmadik csakra erejét csökkentik és kiveszik az erõt vágyainkból, cselekedeteinkbõl és a spontaneitásunkból. Még ma is fõként alkalmazkodással szeretnénk elismeréshez jutni, amelynek következtében érzelmeinket és vágyainkat elutasítjuk, vagy képtelenek vagyunk feldolgozni azokat.

A nehéz helyzetekben gyomrunk begörcsöl, s olyan idegesek leszünk, hogy tetteinket már nem tudjuk ellenõrizni. Legszívesebben elbújnánk az újabb kihívások elõl. A szokatlan helyzetek félelemmel töltenek el bennünket, s úgy érezzük, hogy az úgynevezett "túlélési" harcban alulmaradtunk.

A harmadik csakra megtisztításának és aktivizálásának lehetõségei

A természet érzékelése

A napfény a köldök-csakra, azaz a napfonat erejének, melegének, fényének felel meg. Ha megnyitjuk magunkat a nap sugarainak, ezek a tulajdonságok élõvé válnak bennünk. Egy napsütötte, érett repce- vagy kukoricaföld a melegség, a nap fénnyel teli erejének emlékét idézi fel bennünk. A napraforgó közelében található rezgõ magok egységében egy spirálisan hullámzó mintát látunk, a virágszirmokban pedig kifelé sugárzó aranyló fényt. Ha sikerül elmélyednünk e csodálatos és számunkra példaértékĂ» növény megfigyelésében, rájövünk arra, hogy a belsõ egységben egy "jól koreografált", ám könnyed táncmozgás található, amely erõteljesen, s ugyanakkor barátságosan és lágyan, tele szépséggel sugárzik a külvilág felé.

Hangterápia

A zene formája: a harmadik csakrát a tüzes ritmusok aktivizálják. A zenekari muzsika harmonikus összjátéka nagyon alkalmas a napfonat egyensúlyba hozására. Túlzott mĂ»ködés esetén bármely ellazító és megnyugtató zenét ajánlatos hallgatni.

Magánhangzó: a köldök-csakrához a nyílt "o" van hozzárendelve. A hangskálán az "e" hangon kell kiénekelni. A nyílt "o" (akárcsak a nyílt "u") is körkörös mozgást vált ki bennünk, amely, mivel nyílt hang, kifelé irányul. A személyiség külsõ felépítését segíti, a belsõ egységbõl kiindulva. A nyílt "o" a szív-csakra "a" hangjához áll közel. Gazdagságot, örömet, kiteljesedést fejez ki.
Mantra: RAM

Színterápia

A napsugár fényére emlékeztetõ tiszta sárga szín aktivizálja és erõsíti a harmadik csakra mĂ»ködését. A sárga szín élénkíti az idegmĂ»ködést, serkenti a gondolkodást és segít a kapcsolatteremtésben. Segít leküzdeni a belsõ fáradtságot, boldogsággal és lelkesedéssel tölti el az embert. Ha passzívnak, levertnek érezzük magunkat, a tiszta sárga szín életet lehelhet belénk. Ezenkívül segíti a fizikai és a "lelki" problémák feldolgozását. A napsárga színárnyalat nyugtatóan hat lelki bajok vagy zavarok esetén. Serkenti a szellemi aktivitást és felszínre hozza a belsõ bölcsességet, nemcsak azt, amelyre tapasztalat útján tettünk szert.

Drágakõterápia

Tigrisszem: a tigrisszem elõsegíti mind a külsõ, mind a belsõ látóerõ kifejlõdését. Növeli a megértõképességünket, viselõje könnyebben ismeri fel saját hibáit, s ennek megfelelõen tud cselekedni.

Borostyánkõ: a borostyánkõ melegséget és bizalmat sugároz. A belõle áradó erõ megmutatja nekünk a tiszta fény, a nagy örömök felé vezetõ utat. Segít bepillantani önmagunkba, és útmutatót ad ahhoz, hogy érvényesüljünk az életben. Így a borostyánkõ, mintegy "jobbkezünk" lehet vállalkozásunkban. A test szintjén tisztítja a szervezetet, szabályozza az emésztést és a hormonháztartást, erõsíti a májat.

Topáz: az aranyszínĂ» topáz eláraszt bennünket a nap melegítõ fényével és energiájával. Öntudatot, éberséget, tisztánlátást, örömöt és élénkséget ajándékoz nekünk. Megszabadít nyomasztó érzéseinktõl, zavaros gondolátainktól - segít kilábalni a depresszióból. Erõsíti és élénkíti az egész testet, pozitív hatással van mind a szellemi, mint a fizikai tapasztalatok feldolgozására.

Citrin: a citrin a kellemes közérzet, a melegség, az élénkség, a biztonság és a védettség érzésének hordozója. Segít feldolgozni és a személyiségünkbe beépíteni az élményeinket, valamint abban, hogy benyomásainkat könnyebben átültessük a hétköznapi életbe. Külsõ és belsõ teljességérzetet kölcsönöz, támogat terveink megvalósításában. A test szintjén gyorsítja a méreganyagok kiválasztását, segít az emésztési panaszok megszüntetésében és jótékonyan hat a cukorbetegek állapotára. Serkenti a vérkeringést és az idegrendszer mĂ»ködését.

Aromaterápia

Levendula: a levendulaolaj nyugtatólag, lazítólag hat a túlzottan mĂ»ködõ harmadik csakrára. Lágy, meleg sugárzása segít a betokosodott érzelmek feloldásában és feldolgozásában.

Rozmaring: a fĂ»szeres rozmaringolaj fõként a harmadik csakra csökkentett mĂ»ködése esetén alkalmazható. Élénkítõen hat, segít legyõzni a tunyaságot, és növeli a cselekvési kedvet.

Bergamott: a bergamottfa gyümölcsébõl nyert olaj illóanyaga fénnyel tölt el bennünket. Friss citromillata serkenti életenergiánkat, növeli önbizalmunkat.

A harmadik csakrára leginkább ható jógatípus

Karma jóga: a karma-jógában az önzetlenség kifejlesztése a cél, ami azt jelenti, hogy ne gondoljunk a cselekedeteink eredményére. Ily módon a karma jógát gyakorló megnyílik az isteni akarat elõtt és cselekedeteit a fejlõdés természetes erõinek rendeli alá, amelyek visszatükrözik Isten akaratát a teremtésben.
 
Forrás: Shalila Sharamon, Rejtett energiák, Édesvíz, 1997
 

A Világ Tanítói

Get the Flash Player to see this player.
Flash Image Rotator Module by Joomlashack.
Ajaib Singh
Prabhupada
Ching Hai
Steiner
Kriyananda

Barátaink

Siddhartha.hu
Santmat
Kepesseg
Body Talk